JAK ZAČÍT PODNIKAT, I KDYŽ NEMÁTE (TÉMĚŘ) ŽÁDNÉ PENÍZE

0

Žijeme v úžasném světě možností, kde nemusíte vydělat stovky tisíc, abyste mohli začít podnikat. A vlastně ani desítky. Můžete zkrátka začít skoro na nule. Stačí jen vědět, jak na to.

První možnost: Snižte náklady na minimum

První možností, jak ušetřit peníze je změna vašeho obchodního modelu na mnohem úspornější. Pokud jste tedy plánovali najmout finančního poradce a další zaměstnance potřebné k fungování podniku, zkuste zaměstnat jen sami sebe. Ušetřete za kancelářské prostory tak, že uděláte místo podnikatelských zázraků ze svého domova. Sepište si položky, které nemusí být drahé a neodrazí se na kvalitě vaší služby nebo výrobku a jednoduše najděte nejlevnějšího dodavatele.

Je tu taky několik výdajů, na kterých ušetřit nemůžete. To jsou již výše zmíněné suroviny nebo materiál na výrobu, licenční poplatky a poplatky za právní služby. Kdybyste chtěli šetřit tady, dřív nebo později se vám to ošklivě vymstí.

Druhá možnost: Začněte při práci

Spousta zaměstnanců nejdřív rozjedete blog a prodává své výrobky na objednání. To znamená, že například nenecháte vyrobit 100 triček, ale jen tolik, na kolik vám přijde objednávka. Když se vyhnete naskočení do regulérního obchodního režimu, nebudou vaše náklady tak vysoké a navíc máte zadní vrátka. Jakmile přestanete stíhat vaši dosavadní práci, je nejvyšší čas ji opustit a začít business naplno.

Třetí možnost: Vnější zdroje

V dnešní době se vyplatí investovat do dobrého nápadů. Proto to taky ti, co už mají své vybudováno, dělají poměrně často a rádi. Ale to není jediný způsob. Existují desítky zdrojů, ze kterých lze čerpat. Jen narazit na ten správný:

Andělští investoři: To jsou milionáři nebo miliardáři, kteří podporují podnikatelské nápady mladší generace. Obvykle investují do cizího projektu výměnou za částečné vlastnictví vaší společnosti. Což je oběť, která stojí za zvážení.

Venture kapitalisté: To je v podstatě totéž jako andělští investoři, ale v podobě organizace nebo partnerských společností.

Crowdfunfing: Dnes jeden z nejpopulárnějších způsobů získání kapitálu. Na internetové stránky jako je Kickstarter nebo Startovač dáte popis svého projektu, hezké fotky a částky, kterými vás mohou obdivovatelé finančně podpořit. A čekáte, zda se to povede.

Státní dotace a půjčky: Mnoho státních a místních vládních agentur má za cíl pomoci růst malým podnikům. Proto obzvlášť pokud chcete podnikat v nějakém světu prospěšném oboru, zkuste zažádat o grant a možná budete mít štěstí.

Bankovní půjčky: Jestli nejste hříšníci nebo se na vás nevztahuje insolvence, můžete v bance zažádat o úvěr.

Komentáře

Sdílet

Comments are closed.