CO BY SI MĚL KAŽDÝ PODNIKATEL VZÍT Z PÁDU ŘÍMSKÉ ŘÍŠE

0

Máte pocit, že Spojené státy jsou velkolepé a nepřekonatelné? Ve srovnání s velkolepostí s padlou Římskou říší však nejsou skoro nic. Vydržela totiž být více než 500 let, tedy až do čtvrtého století, největší epickou velmocí. Příběhy o jejím růstu jsou popisovány v mnoha historických knihách, filmech i projevech. Tyto příběh jsou i dnes v 21. století považovány za nejinspirativnější.

V první řadě je až s podivem, jak rychle dosáhla své slávy. Možná právě proto byl její pád ještě rychlejší. S obrovskou a rychlou expanzí je totiž spojená nestabilita. Nelze tvořit pevné základy, když je vše ušité horkou jehlou. Je to zákon fyziky, ne nějaké přežité moudro. Proto čím rychlejší růst, tím horší pád.

Římská říše byla taky neuvěřitelně rozsáhlá. Sahala od Atlantského oceánu až k řece Eufrat. Území bylo větší a větší až nad tím zůstával, a dodnes zůstává, rozum stát. Nakonec dosáhla rozlohy okolo 4 400 000 km2. Jenomže s tak obrovskou rozlohou čelila administrativní a logistické noční můře. Římané prostě nebyli schopni tak rychle a efektivně komunikovat, aby zvládli spravovat celé své území.

A taky obrana před nepřáteli se docela zkomplikovala. Řím vysílal obrovské množství vojáků, aby ubránil své hranice před vnějšími útoky. V druhém století byl pak císař Hadrian nucen postavit slavnou zeď v Británii jen proto, aby nepřátelé zůstali v zátoce. Uvnitř říše zase vládly občanské války, protože nově připojená území se nedokázala dohodnout s těmi staršími, protože na takovou komunikaci prostě nebyli zvyklí.

Nevidíte v tom odrazující příklad pro vaše podnikání?

Navštivte Řím dnes a pozůstatky jeho velkoleposti můžete vidět na vlastní oči. Od Kolosea a Panteonu až po Římské fórum, kostely a baziliky, jinými slovy, je toho skutečně dost. Nejezděte tam však na dovolenou, ale jako na podnikatelské školení. Stůjte před všemi těmi rozpadlými monumenty a udržte si v sobě ten pocit, že i ty nejsilnější a největší kolosy se mohou ze dne na den rozpadnout.

Dívejte se na historii Římské říše jako na varování. Pokud vaše podnikání v dnešní nestabilním ekonomickém prostředí funguje dobře, vyhněte se rychlému rozrůstání a nenechte na sebe tlačit s rozšiřováním. Můžete získat větší podíl na trhu, pronajmout větší nemovitost nebo zvyšovat zisky. Všichni okolo vás vám budou říkat, ať si utrhnete, co největší krajíc, doku můžete, ale nedělejte to, je to zrádné.

Důvod? Jak už bylo řečeno výše, nemůžete užvýkat víc, než se vám vejde do pusy. Proto rozšiřujte skutečně pomalu, prověřujte si zaměstnance, zjišťujte, co je cool a co pasé a pomalounku směřujte k velikosti. Moc je totiž neskutečně opojná. A pokud na to budete zapomínat, zajeďte si na otočku do Říma.

Komentáře

Sdílet

Comments are closed.