ČERNÝ BYZNYS, O KTERÉM SE NEMLUVÍ: JAKOU HODNOTU MAJÍ LIDSKÉ ORGÁNY?

0

Na černém trhu je lidské tělo mnohem cennější komoditou než si většina lidí myslí. Mohou za to zejména nekonečné čekací seznamy pro transplantace, transfúze krve aj. Tento článek rozhodně není určen pro lidi se slabou povahou, ale jako rozšíření povědomí o tom, že se s částmi lidských těl skutečně obchoduje a rozhodně se nejedná o drobný byznys, ale o celosvětový problém, který se nedaří potlačit a stále roste.

Podporuje ho i migrace velkého množství lidí, kteří se nekontrolovaně ztrácejí. Představíme si několik hlavních položek, které patří na černém trhu mezi nejžádanější a to včetně ceny, za kterou se s těmito „komoditami“ obchoduje.

Lidská krev – 8.000 korun za půl litru

Existuje mnoho typů krve, každá z nich vytváří svojí vlastní poptávku na trhu a pokud je někdo v nouzi, její cena není tak vysoká, aby si jí nekoupil dostatečné množství. Samozřejmě se nekupuje jen tak, ale i pro případy ilegálních transplantací, operací aj.

kre

Rohovky/Oční bulvy – 375.000 korun za ks

Čtete správně, s očními bulvami a rohovkami se skutečně obchoduje, ba co více, jedná se o jednu z nejžádanějších částí lidského těla. Je hlášeno kolem 300 tisíc lidí, kteří čekají na transplantaci očí a jen asi 10 tisíc se jí dočká. Celá oční bulva nemůže být transplantována, rohovka však ano. Obchod s očními bulvami kvete zejména v Číně a v rozvojových zemích.

ee

Sperma – 125.000 korun za vzorek

Erektilní dysfunkce a impotence sužuje tolik mužů a rodin, že se ze spermatu stala cenná komodita. Dá se pořídit samozřejmě i legálně, což je jednou z mála záruk, že budete znát jeho skutečného dárce. Obchoduje se s ním však i ilegálně. Podle průzkumů je cena na trhu v průměru od 5-10 tisíc dolarů.

Sperm_togopic

Ledviny – 5 milionů korun

Ledviny jsou nejpoptávanějším orgánem vůbec a většina jich je získávána ilegálně. Zdrojem ledvin jsou zejména rozvojové země.

kidneys with blood vessels

Plíce – 8 milionů korun

Lidské plíce jsou, společně se srdcem a játry, nejcennějšími komoditami na trhu. Cenné jsou proto, že zde neexistuje dobrovolné dárcovství, ale téměř vždy se vezmou nedobrovolně.

upper-body-944557_960_720

Játra – 15 milionů korun

Cena jater na černém trhu je tak vysoká, že je možná nejvyšší čas odložit alkohol a žít zdravě.

Srdce – 25 milionů korun

Na transplantaci srdce čeká každý rok zhruba 122000 lidí a jen 2-3000 z nich se jí dočkají. To dělá ze srdce nejcennější část lidského těla na černém trhu a jeho cena je kolem 1 milionu dolarů.

Heart_diseccion

Sdílet

Comments are closed.