4 TIPY JAK SI ZAMILOVAT PRÁCI, KTEROU ZE SRDCE NENÁVIDÍTE

0

Místo: váš kancl. Čas: 20:00. Den: pátek. Zápletka: Sedíte v hromadě papírů a nejenom, že nevíte, kde to končí, ale nemáte ani ponětí, kde začít. Mezitím vám kamarádi sdílejí stále víc a víc autentickou dokumentaci večerních zážitků z baru. A to jste dneska ráno přišli o dvě hodiny dřív, abyste mohli večer nějak normálně vypadnout. Je vám tenhle scénář povědomý?

Místo 40 hodin týdně pracujete 60 a to tu práci vlastně ani nechcete dělat? Každý den se sami sebe ptáte, jak jste se dostali až sem? Je to jednoduché. Všichni se snažíme najít kompromis mezi tím, co musíme a co bychom chtěli. Výsledkem je dost chatrná strategie, ze které jste absolutně vyškrtli své vize a sny. Místo toho, abyste totiž pracovali na jejich splnění, plníte je 60 hodin týdně někomu jinému.

Máme pro vás hned čtyři způsoby, jak to v práci vydržet a mít ji i navzdory všemu tomu šílenství alespoň trochu rádi.

1. Proč pracujete?

Samozřejmě proto, abyste zaplatili účty a v důchodě vám stát něco málo přihrál na účet. A dál na nějaký ten víkendový drink a značkové oblečení. Ale co kdybyste chodili do práce proto, abyste vydělali dostatečný kapitál na splnění svých snů? Co kdybyste pracovali proto, abyste už nemuseli pracovat? Někteří lidé mají na stole v rámečku fotky svých dětí. Vy si tam dejte motivační citát Steva Jobse nebo Davida Ogilvy.

2. Zvládáte se dostat do zóny?

Zóna, stav taky známý jako „flow“, je mystický stav mysli. Když se do něj dostanete, jste schopní se maximálně soustředit, cítíte se šťastní a den vám uteče jako voda. Pokud jste extroverti, pomůže vám pokecat s ostatními, pokud jste introvert, zkuste spíš vysoké množství energyťáku. Najděte prostě to, co na vás funguje.

Pomoct vám mohou i povzbuzující gesta a věty. Ale od svého nadřízeného na ně raději nečekejte, asi byste se totiž nedočkali. Opakujte si je v hlavě sami a po dosažení některého z cílů se hezky odměňte. Jakkoliv se to může zdát hloupé, je prostě pravda, že to funguje.

3. Co je na vaší práci fajn, kromě peněz?

Peníze jsou fajn, protože znamenají do jisté míry velkou svobodu. Ale pokud vás v práci všechno štve, bude vám to málo platné při zvládání každodenní pracovní rutiny. Ale nějaké důvody, proč zůstat asi máte. Zaměřte se třeba na to, komu vaše práce pomáhá. Nebo přidejte rutině něco navíc a udělejte z některých úkolů zábavu. Anebo se radujte z toho, jak super lidi jste díky práci poznali a soustřeďte se na kvalitní kolektiv.

4. Za co jste v současné době vděční?

Když nás něco štve, jsme naprosto zahlcení negativy. Co to ale udělat obráceně? Zkuste pro jednou ocenit to, co už máte. Máte sice práci, která vám leze krkem, ale mohli jste si dovolit to auto, co jste vždycky chtěli. Nebo vám schválili hypotéku. Nebo si můžete dovolit kupovat vaší drahé polovičce opravdu pěkné dárky. Snažte se vidět výhody vaší práce v perspektivě. V rozvojových zemích byste pracovali celý den na poli a odměnou vám za to byly nějaké drobné a krátký spánek.

Vždycky totiž může být hůř…

Kdybyste byli bez práce, váš psychický stav by byl horší, protože byste přišli o všechny jistoty, které do teď máte, a navíc byste se nenáviděli za to, že jste přišli o práci a nedokážete najít jinou. Pokud toužíte po změně, začíná to u vás, ne u změny zaměstnavatele.

Komentáře

Sdílet

Comments are closed.